Budowa stacji metra „Powstańców Śląskich”

Budowa stacji „Powstańców Śląskich” postępuje. Kolejne etapy budowy oznaczają jednak konieczność wdrożenia dalszych zmian w ruchu. Wyłączona z ruchu została północna jezdnia ul. Górczewskiej.

Stacja C04 „Powstańców Śląskich” powstaje pod południową jezdnią ul. Górczewskiej, na wysokości Urzędu Dzielnicy Bemowo. W pierwszym etapie budowy wyłączona z ruchu została północna jezdnia ul. Górczewskiej na odcinku od ul. S. Konarskiego do wysokości budynku nr 210.

Na ul. Górczewskiej, w pasie dzielącym jezdnie powstała tymczasowa jezdnia, na którą został przeniesiony ruch w kierunku granicy miasta. Są tutaj dwa pasy ruchu – jeden z nich został przeznaczony dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów MTON i motocykli. Jadący od strony centrum przejeżdżają na tymczasową jezdnię na skrzyżowaniu z ul. S. Konarskiego, a na skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich mogą pojechać we wszystkich kierunkach. Na właściwą jezdnię wracają przed centrum handlowym, na wysokości budynku nr 210. Natomiast jadący ul. Powstańców Śląskich od strony Bielan mają dwa pasy do skrętu w lewo w ul. Górczewską. Ruch w stronę ul. S. Konarskiego odbywa się jezdnią południową, są na niej trzy pasy: jeden do jazdy prosto oraz po jednym do skrętu w prawo lub w lewo w ul. S. Konarskiego.

Dodatkowo na północnej jezdni ul. Górczewskiej na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do budynku nr 210 oraz na południowej jezdni od pętli Os. Górczewska do ul. Powstańców Śląskich wyznaczone zostały pasy dla autobusów, taxi, MTON i motocykli.

Buspasy zostały wytyczone także na ul. Człuchowskiej: pomiędzy ul. Lazurową i Świetlików na jezdni północnej oraz od ul. Raginisa do Lazurowej na jezdni południowej, a także na wschodniej jezdni ul. Powstańców Śląskich od ul. Człuchowskiej do pl. Kasztelańskiego.

Zmiany dotyczą także pieszych i rowerzystów. Plac budowy obejmuje chodnik i drogę dla rowerów po północnej stronie ul. Górczewskiej pomiędzy ul. S. Konarskiego a Powstańców Śląskich. Po południowej stronie ulicy została wyznaczona tymczasowa droga dla rowerów. Po tej stronie znajduje się także chodnik, którym będzie można dojść do Urzędu Dzielnicy Bemowo.

Utrzymane jest dojście od skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej do osiedla przy ul. Bolkowskiej. Z kolei na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do Z. Klemensiewicza chodnik jest czynny po obydwu stronach ulicy, po północnej stronie funkcjonuje ciąg pieszo-rowerowy. Na skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich utrzymane są przejazdy dla rowerów przez wszystkie wloty ulic. Na wysokości skrzyżowania zmienił natomiast się przebieg drogi dla rowerów po zachodniej stronie ul. Powstańców Śląskich.

Wyłączone z ruchu zostało torowisko tramwajowe od ul. Powstańców Śląskich do pętli Os. Górczewska. Tramwaje linii 10 jadą prosto ulicami: Powstańców Śląskich – al. W. Reymonta – W. Broniewskiego – Wólczyńska – T. Nocznickiego do pętli Metro Młociny, a linii 26 ulicami: Powstańców Śląskich, Radiową i Dywizjonu 303 do pętli Koło. Składy linii 28 kursują ulicami: Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – al. „Solidarności” – Okopowa – Towarowa – pl. A. Zawiszy – Grójecka do pętli na pl. G. Narutowicza. Zawieszone zostało kursowanie linii 11.
2019-06-21
2021-11-30